Krótka historia
Samochód produkowany był w zakładach GAZa w latach 1956 - 1970 i był następcą Pobiedy M20. Od swojego poprzednika posiadał obszerniejsze wnętrze i większy bagażnik. Samochód produkowany był z podstawowym silnikiem górnozaworowym o pojemności 2445 cm generującym moc 70 KM i manualną skrzynią biegów. Były też mocniejsze wersje przeznaczone na eksport i dla służb KGB. Wyprodukowano też 700 sztuk z automatyczną skrzynią biegów, która nie znalazła uznania wśród użytkowników, którzy często borykali się z problemami serwisowymi i brakiem oleju do nich, dlatego też skrzynie przerabiane były na manualne. Z założenia samochód miał być dla ludu, jednak w Polsce używali go głównie dygnitarze, służby państwowe, dyrektorzy, sekretarze partii. Czarna Wołga była też postrachem niesfornych dzieci, które straszono porwaniami przez ten samochód :)
Model Gaz M-21 Wołga - Yat Ming 1/24
Gdy pojawił się model Wołgi M-21 w skali 1/24, po prostu musiałem go mieć, bez względu na jakość wykonania. Wołga wygląda nieco lepiej od pozostałych modeli tego producenta, które posiadam. Większość chromowanych listew ozdobnych, podobnie jak klamki drzwi wykonano jako osobno doklejone detale. Wycieraczki w tym przypadku zostały również wykonane osobno, ale niestety są za grube i wyglądają dosyć topornie. Kierunkowskazy i tylne światła zespolone wykonane są z chromowanego plastiku, co wygląda dosyć zabawkowo. Standardem są otwierane tylko przednie drzwi. Środek wygląda również nieco lepiej niż w Trabancie i Pobiedzie. Znajdziemy w niej wyeksponowane, pochromowane radio, deskę rozdzielczą wraz z nakleją imitacji zegarów, "klockowe pedały" i kierownicę z wewnętrzną chromowaną obręczą. Mimo tych uproszczeń polecam model szczególnie miłośnikom motoryzacji z okresu PRLu.
Model Gaz M-21 Wołga - Yat Ming 1/24
Widok na tył modelu.
Charakterystyczny duży chromowany grill i znaczek GAZa wyeksponowany na przedniej masce. Kierunkowskazy uproszczone, wykonane z chromowanego plastiku.
Tylne światła wraz z kierunkowskazami rażą swym wyglądem i wyglądają zabawkowo.
Większość chromowanych listew ozdobnych wykonano jako oddzielnie doklejone elementy. W oczy rzuca się w duży zderzak.
W modelu na przednich błotnikach nie zabrakło stylowego napisu WOŁGA.
Klamki drzwi wykonane jako oddzielne detale.
Wycieraczki rażą swą grubością i uproszczeniem. Lusterko wewnętrzne również mocno uproszczone, wykonane z przeźroczystego tworzywa.
We wnętrzu uwagę przyciąga chromowane radio.
Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuń